- Főoldal
- Környezet
- Közérdek
- A CivilVerőce elmúlt négy éve az Önkormányzati együttműködés tükrében
- Környezetvédelmi Munkacsoport - Javaslat a Dunai lejárók igazságos használatára
- 112 millió kérdés
- 112 millió válasz
- Falugyűlés Településképi Arculati Kéziköny készítésével kapcsolatban
- Környezetvédelmi Munkacsoport - Állásfoglalás a Dunakanyar növekvő forgalmáról és a forgalomcsillapítás szükségességéről
- Lakossági véleményekre van szükség a településképi arculati kézikönyvhöz
- Településrendezési terv véleményezés
- Értesülj automatikusan az Önkormányzat Híreiről!
- Közösség
- Közlekedés
- Közbiztonság
- Kultúra
- Kapcsolat
112 millió kérdés
A 2017. májusi képviselőtestületi ülésen a képviselőtestület heves vita közepén, a vitát hirtelen lezárandó, többségi alapon döntött a Könyvtárépület felújításáról és a Polgármesteri Hivatal ide történő átköltöztetéséről (az ülés jegyzőkönyve jelenleg még nem elérhető az önkormányzat honlapján). A képviselőtestület 200-250 millió forintos kapcsolódó költségről beszélt. A faluban egy ideje egyre többen kérdezik, hogy mi ez a sok pénz, amit az Önkormányzat nyert és mire és miért költi, miért kapott ilyen kiemelt szerepet egy darab épület felújítása és a polgármesteri hivatal költöztetése, amikor annyi egyéb megoldandó és szerteágazó közérdekű fejlesztés vár Verőcére?
Megpróbáltuk összeszedni a vonatkozó tényeket legjobb tudásunk szerint, további kérdéseinket pedig 2017.06.12-én hétfőn, 17:00-tól tehetjük fel a Polgármesteri Hivatalban! Ne a 112-t hívja, azt már lehívta az Önkormányzat. Jöjjön el inkább Ön is feltenni kérdéseit hétfőn!
Mi az a konszolidációs pályázat?
2014 óta az önkormányzatok közcélú fejlesztésekre külön támogatásra pályázhattak a központi költségvetésből. A pályázati kiírást a BM készítette és a jól gazdálkodó önkormányzatok 2014-ben és 2015-ben adhattak be pályázatot (a 10/2014. (II. 19.) BM rendelet alapján).
Mire lehetett pályázni?
A keretből az alábbi célokra lehetett támogatást kérni:
- a település belterületén út, híd vagy járda építése, felújítása, karbantartása,
- belterületi vízrendezési és csapadékelvezetési rendszer kiépítése, felújítása,
- köztemető felújítása, ravatalozó építése illetve felújítása, temetőközlekedési utak építése, felújítása,
- olyan épület felújítása, fejlesztése, energetikai korszerűsítése, amely
- igazgatási tevékenységet,
- óvodai nevelést,
- kulturális tevékenységet vagy
- szociális vagy egészségügyi feladatellátást szolgál,
- településrendezési tervek készítése, valamint
- munkahelyteremtési programok megvalósítása.
Verőce, az itt lakók száma alapján mindkét évben 112 millió forintra pályázott sikeresen (2014, 2015).
Az önkormányzat honlapján található információ szerint a falu az egyik 112 milliót az alábbi célokra költi:
- Belterületi utak felújítása, fejlesztése, úttakarító gép beszerzése
- Meglévő felszíni csapadékvíz elvezető rendszerek felújítása
- Köztemető felújítására, ravatalozó építésére illetve felújítása, temetői közlekedési utak építése, felújítása
- Polgármesteri Hivatal épületének felújítása, fejlesztése, energetikai korszerűsítése
A célok között felsorolt vízelvezetési rendszerek a belterületi útfejlesztéshez kötődő tevékenységek miatt kerültek bele, ez tehát árok, nem csatornázás!
A második 112 milliós összeg a jelenlegi tervek szerint a könyvtárépület felújítására, illetve a polgármesteri hivatal odaköltöztetésére fordítódik. A könyvtárépület állagmegóvását, új funkciókkal történő bővítését régóta tervezi az önkormányzat.
A támogatási összeget 2018 december végéig kell felhasználni. A határidő meghosszabbítására nincs lehetőség. Egy település összesen két módosítási kérelmet adhat be.
Mire nem lehetett költeni?
Iskolafejlesztésre a pályázati kiírás nem nyújtott lehetőséget, ráadásul az iskolabővítésnek Verőcén egyik legkomolyabb akadálya a helyhiány. Ezt orvosolandó, az önkormányzat nemrégiben megvásárolt egy telket az óvodakert mögött, a Névtelen utcában. A másik nehézséget az önkormányzat (ingatlantulajdonos) és az egyház (üzemeltető) között fennálló szerződés megkötései jelentik. Helyszűke miatt 2017 őszétől egy osztály elhelyezése megoldásra vár. A bölcsődei férőhelyek szintén nagy mértékben alulmúlják az igényeket, de ez sem tartozik a támogatható feladatok körébe.
A fejlesztésre szoruló belterületi utak egy része (jellemzően a legforgalmasabbak) nem önkormányzati kezelésben van, így az ezeket célzó beruházásokat a Közútkezelő lenne jogosult végrehajtani.
Szennyvízelvezetőrendszerek megvalósítása szintén nem volt támogatható.
Hol érhetek el további információt?
Az előzetes tervek június 12 hétfő, 17 órától kerülnek bemutatásra a polgármesteri hivatalban. Ugyanitt tájékozódhatunk a fejlesztési koncepció eddigi alakulásáról, illetve adhatjuk hozzá jobbító javaslatainkat a továbbiakhoz. Itt a civilveroce honlapon pedig igyekszünk transzparensen beszámolni a vonatkozó fejleményekről.